שם
  סיסמה
  שכחתי סיסמא  
   
    הגיון של כלב - הקדמה   חוות הדוד משה - אילוף כלבים וגורים
הגיון של כלב - הקדמה
איך למנוע מהכלב לקפוץ על אנשים
איך לגרום לכלב לשבת לפי פקודה
איך לגרום לכלב להפסיק לנבוח
איך למנוע מהכלב למשוך ברצועה
איך למנוע מהכלב גרימת נזקים לבית ולגינה
מניעת עשיית צרכים בבית
איך להכיר לכלב תינוק חדש
 
איך לגרום לכלב להפסיק לנבוח
בואו נתחיל מהשורה התחתונה שעושה את כל ההבדל: אין דין כלב שמירה כדין חיית מחמד.
כשאימצתם את הכלב, האם רציתם שהוא ישמור על הבית או שיהיה חבר לילדים? מישהו לרוץ איתו, בן בית נעים או כזה שיגן על המבצר באכזריות? כי שתי התכליות האלה שונות לחלוטין ומבקשות, כל אחת, גישה שונה.
אנחנו יוצאים מנקודת ההנחה שלא מדובר בכלב שמירה, אלא בחיית בית עם אינסטינקטים בריאים. בכזה מצב, לא כדאי למנוע מהכלב לנבוח כשדופקים בדלת. זו הנטיה הטבעית של חיה טריטוריאלית: החרדה מפני איום גורמת לה לנסות לגרש את האיום הזה בנביחות. מה שכן, אנחנו צריכים להגיע למצב שבו לאחר שהדלת נפתחת, הכלב מפסיק לנבוח ועובר לקבלת פנים קצת יותר ידידותית. אנחנו גם מעוניינים שהוא לא יפתח בסירנת נביחות בכל פעם שמישהו עולה במדרגות ועל כל כלב שעובר לידו ברחוב.
א. השיטה החיובית –
אם אנחנו נמצאים ליד הכלב כשהוא נובח, ננסה להסיח את דעתו ממקור הנביחות באמצעות מזון או משחק אהוב. על פי רוב השיטה הזאת איננה יעילה במיוחד אם הוא מבוהל באמת.

ב. השיטה השלילית -
נתפוס את הכלב ברצועה קרוב לגרונו וננבח עליו בחזרה בשפת בני אדם: "שקט!". אבל הרי אמרנו קודם שהכלב מבוהל, אז למה נדמה לנו שאם נראה לו שאנחנו מאיימים נדמה לנו שהוא לא יבהל עוד יותר? גם אם הוא ישתתק, הרי שפגענו במידת האמון שהוא רוחש לנו וחיבלנו במערכת היחסים איתו.

ג. שיטת ההתניה האופרטיבית –
כשאנחנו עם הכלב בבית והוא נובח כדי להרחיק זרים, כדאי להצטייד בשרשרת מחליקה  ואליה לחבר חוט דק באורך של כמה מטרים, כמו חבל כביסה. החבל צריך להיות מספיק ארוך כדי שנוכל לאחוז בו גם כהכלב לא קרוב אלינו.
כשהכלב ירוץ לעבר מקור רעש, כמו החלון או הדלת, יש לתפוס את הרצועה כשהוא במרחק הרב ביותר האפשרי מאיתנו, כך שהכלב אינו מבחין בנו, למשוך משיכה חדה ולקרוא: "לא!".
הכלב המופתע יסתובב לכיווננו, ובשלב הזה יש לקרוא לו לבוא בקריאות עידוד וניחומים. כך, הוא אינו מבין שאנחנו בעצם אלה שמחוללים את התגובה השלילית, אך הוא כן מבין שקורה משהו לא טוב כשהוא נובח בתוך הבית.

מה עושים כשהכלב אינו לידינו?
חוץ מריצת בוקר טובה שתעייף אותו ללא יותר מכמה שעות, יש אפשרות קצת יותר אפקטיבית: קולרים מיוחדים.
בניגוד לסטיגמה, לא מדובר במכשירים שמכאיבים לכלב. הם ללא ספק שיטה הומנית בהרבה מלצעוק עליו. קולר חשמלי שולח זרם קצר ולא מכאיב בזמן שהכלב נובח ומאותת לו שמדובר בפעולה שלילית. יש גם קולר שמשמיע צפצוף גבוה וקולר שמתיז לימון לאיזור האף.
בכל מקרה, ואת הנקודה הזאת יש להדגיש במיוחד: בדקו אם הכלב אינו נובח מתוך חרדת נטישה או בגלל רעשים חזקים במיוחד (אמבולנסים, זיקוקין). בכזה מצב, השיטות שפירטנו לא רק שאינן יעילות אלא אף עשויות להחמיר את מצבו ולכן יש לפנות למומחה התנהגותי שיטפל בו.

ניתן לקיים שיעורים פרטיים בחווה, בבית הלקוח או במסגרת שהות הכלב בחוות הדוד משה.
לפרטים נוספים: יוני אנגלברג - 03-9711111, או בנייד: 054-4961100
 
 
בניית אתרים
  דף הבית | כפר הנופש | אודות | אילוף כלבים | צוות החווה | המלצות ומכתבי תודה | תכנים נוספים | גלריה | צור קשר | קישורים | מפת אתר | English